A fogadóhely bemutatása
A Tatabányai Múzeumot 1971-ben alapították. A Múzeum változatos és izgalmas gyűjteményeire (ipar-, életmód- és politikatörténeti, természettudományi, régészeti, képzőművészeti és néprajzi gyűjtemény) alapozva a város és környékének komplex bemutatására törekszik. Jelenlegi helyére, A Vértes Agorájába (a régi Közművelődés Házába) 1985-ben költözött. 1987-ben a múzeum tulajdonába került a régi XV-ös akna területe. Itt került kialakításra a Bányászati és Ipari Skanzen. Az 1988-ban a nagyközönség előtt is megnyitott, és azóta folyamatosan bővülő szabadtéri múzeum (Vágóhíd utca) Magyarország első, és idáig egyetlen ipari skanzenje, amely természetes környezetben mutatja be az ipari munkások munka- és életkörülményeit.
Az intézményben jelenleg 18 munkatárs dolgozik (1 régész-történész, 1 régész-néprajzos, 1 történész, 1 művészettörténész, 1 történész-múzeumpedagógus, 1 restaurátor, 1 kommunikációs szakember, 2 gyűjteménykezelő, 1 fotós, 4 tárlatvezető, 4 karbantartó. A felsorolt munkatársak összehangolt munkája szükséges a minőségi működéshez és a múzeumi feladatok ellátásához. Az intézmény rendezvényeivel részt vesz Tatabánya kulturális életében, és oktatási feladatokat is ellát.
A programról
A Tatabányai Múzeum programkínálata 2025. január 20-ra
9:30 - 10:00 érkezés
10:00 - 10:45 Ismerkedés a múzeum életével, feladataival, munkatársaival. Az egyes szakalkalmazottak röviden bemutatják tevékenységüket.
10:45 - 11:30 A műtárgy útja a bekerüléstől a leltározásig. Az érdeklődők megismerhetik a műtárgynyilvántatás folyamatát, rendszerét. Egy muzeológus segítségével maguk is részt vehetnek a folyamatban, a MúzeumDigitár használatával betekintést nyernek a kutatás folyamatába.
11:30 - 12:15 A régészeti leletek útja. A már korábban megismert nyilvántartásba kerülés előtt fontos állomás a restaurátorműhely. A diákok megismerkednek a restaurátor munkájával, maguk is részesei lehetnek egy kerámia "újjászületésének".
12:15 -12:45 ebédszünet (a szomszédos Agora-Avantgard Étterem és Kávézóban a múzeum finanszírozásában)
12:45 - 13:30 A raktártól a tárlóig (kiállításig). Miből épül fel egy kiállítás? Hogyan kerülnek kiválasztása a raktárban őrzött műtárgyak? Milyen rendezési elvek, szempontok alapján kerülnek bemutatásra? Hogyan készül az installáció? Készítsünk közösen mini tárlatot!
13:30 - 14:15 A csoport egyik része marketing-kommunkációs feladatot old meg, a másik része múzeumpedagógiai tervet készít. Ekkor készülnek el a műtárgyfotók is, és kerül bemutatásra a múzeumi fotós munkája, amely végigkíséri az egész folyamatot a tárgy múzeumba kerülésétől a kiállításig. A projekt a mini tárlat megnyitójával zárul, amelyben az érdeklődő diákok mint kurátorok összegzik a tapasztalataikat.
14:15 -15:00 A program levezetése, az élmények megbeszélése, a program folyamán felmerült kérdések átbeszélése.
Tatabányai Múzeum, Tatabánya, Szent Borbála tér 1., A Vértes Agorája épületében.