A fogadóhely bemutatása
"Az ELTE Informatikai Kara a programtervező informatikus képzés vezető intézménye Magyarországon, de tanulhattok nálunk geoinformatikát, térképészetet is. Mesterséges intelligencia ipari tanszékünk fő profilja az autonóm járművek, ember-gép interakció, gesztus- és alakfelismerés területei. A mesterséges intelligenciát széles körben használjuk robotikai kutatásainkban. Hallgatóink leginkább azért szeretnek hozzánk járni, mert már tanulmányaik kezdetén valódi ipari projektekben vehetnek részt és megismerhetik az informatikus szakma gyakorlati oldalát.
Az ELTE Etológia Tanszékén folyó világszínvonalú etológiai kutatások során az ember-gép interakciót a kutya-ember kapcsolat tanulmányozásával modellezzük és fejlesztjük természetes helyzetben. Az etorobotok emberrel specifikus interakcióra képes szociális robotok. A modern társadalmakra egyre jellemzőbb a szociális robotok használata. Jelenleg az etorobotok harmadik generációját teszteljük – egy robotunk egy kávézó kisegítő pincéreként lépett munkába. Csapatunkat pedig tovább erősíti Etonik, a Unitree négylábú robot."
A programról
"Utazás a mesterséges intelligencia körül
Mesterséges intelligencia, autonóm rendszerek, autonóm közlekedés, számítógépes látás, terepi robotika, ipari robotok, beágyazott rendszerek, modellezés és irányítási rendszerek, robot-ember együttműködés. Ha érdekel az informatika, az informatikai munkakörök, ha kíváncsi vagy, hogyan tudnak az emberek a robotokkal jól kommunikálni, ha informatikusként szeretnél aktív szerepet játszani a technológia jövőjének alakításában, várunk szeretettel az ELTE Informatikai Kar és az ELTE Természettudományi Kar Etológiai Tanszékének programján, ahol találkozhatsz robotokkal, robotikai rendszerekkel, megtudhatod, mi az az etorobotika és milyen technológiák vezérlik ezeket a lenyűgöző teremtményeket és szerkezeteket! Legyél egy lépéssel mindenki más előtt, programunkon megismerheted a jövőt!
9.00-14.00
Interaktív bemutatók, játékos programok
Az egyes állomásokon pontgyűjtő feladatok várnak, gyűjtsd össze a legtöbb pontot és vidd haza a meglepetés ajándékot!
Körüljárjuk, hogy valójában a robotok fejlesztése hol tart manapság a világban, mi hihető és mi nem, mi az az „etológia” és mi köze van e tudománynak a robotikához, és hogy miért nincsenek kutyarobotok, viszont vannak 4-lábú robotok. Testközelből megismerkedhetsz négylábú robotunkkal Etonikkal és Biscee-vel, aki, ha szeretnéd, felszolgálja neked az uzsonnádat is a szünetben!
Legyél velünk promptvarázsló! Szeretnél egy személyi asszisztenst a tanuláshoz? Kíváncsi vagy, mennyi időt spórolhatsz a mesterséges intelligenciával? Segítség kell felkészülni egy új feladatra? Velünk megtanulhatod, hogyan lehet hatékonyan kommunikálni a ChatGPT-vel, hogy maximálisan kihasználhasd az eszközben rejlő lehetőségeket.
Mik azok a neurális hálók? Valóban az emberi idegrendszert képezik le számítógépes programmal? Hogyan tanulnak? Hogyan használhatóak az emberi arckifejezések, gesztusok, kézmozdulatok, valamint a számtalan legó építőelem felismerésére? Kipróbálhatod, hogy arckifejezéseiddel és kézmozdulatokkal hogyan lehet kommunikálni ezekkel a modellekkel, vagy adj legó építőelemeket a rendszernek és kövesd nyomon, helyesen felismeri-e azokat a mesterséges intelligencia.
Mi az a modellvezérelt gépi tanulás, miben különbözik a mélyhálóktól, mért különösen fontos napjainkban a „megmagyarázhatóság” a mesterséges intelligenciában? Mi a szerepe ebben a matematikai modellezésnek? Megmutatjuk, hogyan lehet ennek segítségével intelligens gumiabroncsot tervezni, mi lehet a szerepe az önvezető autózásban, vagy akár az EKG jelek értelmezésében. Megpróbálhatod legyőzni a mesterséges intelligencia algoritmusokat, észreveszed az úthibákat vagy a szívritmuszavarra utaló jeleket?
Mi az a távérzékelés? Hogyan lehet vezetni egy ipari drónt? Mire használható egy repülőeszköz, ami különböző szenzorokat visz magával? A drónok többek annál, minthogy szép képeket készítsünk a magasból. A katonaságtól kezdve a katasztrófavédelmen át a mezőgazdasági célú térképezésig rengeteg területen alkalmazhatók. Intézetünkben különféle kutatási feladatokkal foglalkozunk: katonai reptereken, a közlekedésben, nemzeti parkokban és olajfinomító üzemekben is megfordultunk már – és mindenhol szerepet kapott a drónos távérzékelés.
Mit érzékelnek a szenzorok, hogyan érzékelik a robotok a környezetüket? Milyen nehézségekkel kell szembenézniük a robotoknak nehéz terepen? Nálunk a terepi robotika sajátosságait is megismerheted.
"
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A. 7. emelet
Találkozási pont 8.45-9.00: 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/A. „Kémia Porta” (4-6-os villamos Petőfi híd budai hídfőtől érkezve a legközelebbi porta)
Kontakt telefon: +3630 129 5009, Csulya Viktor